Motion 14 till kongressen 2025

Bollnäs Socialdemokratiska Arbetarekommun Bollnäs 241202

Motion 14 Pornografi och sexuell exploatering på nätet

Den sexuella exploateringen av flickor på nätet ökar och hänger till stor del ihop med den ökade digitaliseringen. Hälften av alla 15-åringar har blivit kontaktade i sexuella syften av någon de tror är en vuxen, och allt fler dras in i prostitution via sociala medier och plattformar på nätet.
Pornografi finns idag ett knapptryck bort i varje barns telefon och porrkonsumtionen kryper allt längre ner i åldrarna. Den senaste undersökningen som gjordes 2014 visar att genomsnittsåldern för pojkar att börja konsumera pornografi är 12 år. Det innebär att barn, ofta flera år innan sin sexuella debut, får bilden av att sex handlar om att utsätta kvinnor för våld och förnedring, och att kvinnans kropp och sexualitet är till för att tillfredsställa mannen. Vid sidan av att tillgängligheten har ökat har pornografin blivit grövre och våldsinslagen fler.
Pornografin påverkar normer på ett sätt som ökar risken för sexuellt våld mot kvinnor. Kvinno- och tjejjourerna vittnar om att mycket av det sexuella våld som killar utsätter tjejer för är inspirerat av pornografin. Flera andra länder, tex Danmark och Frankrike, arbetar för att införa åldersverifiering på pornografiska sidor på nätet. Sverige bör följa efter.
När det gäller barnpornografi har barnets pubertetsutveckling i alltför många fall varit avgörande för domstolens bedömning om förövaren har förstått att det var ett barn eller inte. Enligt barnpornografibrottet kan det inte röra sig om brott som det inte framgår av bilden och omständigheterna att personen är under 18 år. Det innebär att ett pubertetsutvecklat barn har ett mindre omfattande skydd än andra barn i svensk lagstiftning, något som bland annat påtalats av FN:s barnrättskommitté. Sverige sticker ut i EU med att ha ett pubertetsutvecklingsrekvisit i barnpornografibrottet. Att lagstiftningen inte ger ett likvärdigt och fullgott skydd för alla barn är helt oacceptabelt. Det straffrättsliga skyddet ska inte vara beroende av barnets kroppsutveckling.
Den snabbt accelererande AI-utvecklingen har lett till nya risker för sexuell exploatering. Med hjälp av AI är det möjligt att relativt enkelt generera bilder av personer som sedan kan föras in i ett nytt sammanhang. Sådana så kallade deepfakes är i princip omöjliga att skilja från en verklig filminspelning. Studier har visat att 96 % av alla deepfakes är pornografiska, och att 99 % av dessa avbildar kvinnor utan deras samtycke. Idag är det helt lagligt att göra och sprida dessa artificiella porrfilmer. Lagstiftningen måste uppdateras i takt med den nya tekniken för att skydda kvinnor och flickor från sexuell exploatering.

Vi/S-kvinnor yrkar:

att Socialdemokraterna verkar för att begränsa barns tillgång till pornografi genom åldersverifiering på pornografiska sidor på nätet.
att Socialdemokraterna verkar för att pubertetsutvecklingsrekvisitet i barnpornografibrottet avskaffas.
att Socialdemokraterna verkar för ett förbud mot deepfakepornografi.
att Socialdemokraterna verkar för att sociala medieföretag tar ansvar för att förebygga och bekämpa att barn utsätts för sexuell exploatering på deras plattformar.
att sända motionen till Socialdemokraternas partikongress 2025.

S-kvinnor Bollnäs/Ovanåker

AK-styrelsen föreslår: att medlemsmötet bifaller motionen och tar den som sin egen. Att motionen sänds till kongressen.

facebook Twitter Email